Альбуміни – найбільш розповсюджені білки рідин тіла, які виконують функцію транспорту малих молекул в організмі. Оскільки альбуміни сироватки є прогностичним індикатором хвороб печінки та інших патологічних станів, розробка аналітичних методів для дослідження альбумінів та вивчення їх взаємодії з малими молекулами є надзвичайно актуальною.
Нами було досліджено широкий ряд індоленінових, бензоксазолових, бензотіазолових і бензоселеназолових сквараїнових барвників в якості флуоресцентних зондів для визначення білків, зокрема альбумінів, інсуліну, лізоциму, імуноглобуліну G. Показано, що бензотіазолові сквараїни, які містять довгі N-алкільні замісники, є високоселективними саме до альбумінів і збільшують інтенсивність флуоресценції приблизно в 400 разів за присутності білків цього класу. Використання деяких з цих барвників дозволяє проводити кількісне визначення людського сироваткового альбуміну в діапазоні від 0,2 мг/мл до 500 мг/мл, що є порівняним з чутливістю детекції комерційно доступних барвників СВВ та Pyrogallol Red Protein.
На нашу думку, завдяки досить високій специфічності саме до альбумінів бензотіазолові сквараїни можуть бути використані для дослідження фармакокінетики і фармакодинаміки потенційних лікарських препаратів. Показано, що афінність барвника до сайтів І або ІІ людського сироваткового альбуміну визначається природою замісника в скварилієвому циклі барвника.